RMCP1210FT113K
Mfr.Part #
RMCP1210FT113K
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES, 1210, 113 KOHM, 1%, 0.66W
Tolerance :
±1%
Width :
2.5 mm
Composition :
Thick Film
Voltage Rating :
400 V
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
3.2 mm
Automotive AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
660 mW
Series :
RMCP
Product Type :
Thick Film Resistors
Failure Rate :
Height :
0.55 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
113 kOhms
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Application :
High Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
RMCP1210FT113K
Stackpole Electronics, Inc. RMCP1210FT113K
RMCP Series, Thick Film, 113 kOhms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C