RMCP1206JT22R0
Mfr.Part #
RMCP1206JT22R0
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES, 1206, 22 OHM, 5%, 0.5W
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Technology :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Application :
High Power
Supplier Device Package :
Height :
0.55 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Voltage Rating :
400 V
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Resistance :
22 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
1.2 mm
Subcategory :
Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
RMCP1206JT22R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP1206JT22R0
RMCP Series, Thick Film, 22 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C