RMCP1206JT160R
Mfr.Part #
RMCP1206JT160R
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES, 1206, 160 OHM, 5%, 0.5W
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
160 Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Datasheets
RMCP1206JT160R
Stackpole Electronics, Inc. RMCP1206JT160R
RMCP Series, Thick Film, 160 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C