RMCP1206JT110R
Mfr.Part #
RMCP1206JT110R
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES, 1206, 110 OHM, 5%, 0.5W
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Technology :
Thick Film
Width :
1.2 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Resistance :
110 Ohms
Application :
High Power
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Package :
Digi-Reel?
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Height :
0.55 mm
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Series :
RMCP
Termination Style :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage Rating :
400 V
Length :
3.2 mm
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Features :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RMCP1206JT110R
Stackpole Electronics, Inc. RMCP1206JT110R
RMCP Series, Thick Film, 110 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C