RMCP1206JT110K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP1206JT110K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 1206, 110 KOHM, 5%, 0.5W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
0.55 mm
Application :
High Power
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Series :
RMCP
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
1.2 mm
Length :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Technology :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Features :
Automotive AEC-Q200
Voltage Rating :
400 V
Number of Terminations :
2
Resistance :
110 kOhms
Failure Rate :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
RMCP1206JT110K
Stackpole Electronics, Inc. RMCP1206JT110K
RMCP Series, Thick Film, 110 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C