RMCP0805JT6K20
Mfr.Part #
RMCP0805JT6K20
Description
RES, 0805, 6.2 KOHM, 5%, 0.33W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.2 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
6.2 kOhms
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Length :
2 mm
Voltage Rating :
300 V
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±5%
Height :
0.5 mm
Datasheets
RMCP0805JT6K20
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805JT6K20
RMCP Series, Thick Film, 6.2 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C