RMCP0805JT39R0
Mfr.Part #
RMCP0805JT39R0
Description
RES, 0805, 39 OHM, 5%, 0.33W
Resistance :
39 Ohms
Width :
0.2 mm
Failure Rate :
Height :
0.5 mm
Voltage Rating :
300 V
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Length :
2 mm
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
RMCP0805JT39R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805JT39R0
RMCP Series, Thick Film, 39 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C