RMCP0805JT220R
Mfr.Part #
RMCP0805JT220R
Description
RES 220 OHM 5% 1/3W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
220Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RMCP
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
330mW
Working Voltage :
150V
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RMCP0805JT220R
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805JT220R
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 220Ohm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C