RMCP0805JT180K
Mfr.Part #
RMCP0805JT180K
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, 0805, 180 KOHM, 5%, 0.33W
Height :
0.5 mm
Width :
0.2 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance :
180 kOhms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
2 mm
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Voltage Rating :
300 V
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Datasheets
RMCP0805JT180K
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805JT180K
RMCP Series, Thick Film, 180 kOhms, 0.333W, 1/3W, ±5%, -55°C ~ 155°C