RMCP0805FT8R06
Mfr.Part #
RMCP0805FT8R06
Description
RES, 0805, 8.06 OHM, 1%, 0.33W
Tolerance :
±1%
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Height :
0.5 mm
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Resistance :
8.06 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Voltage Rating :
300 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
0.2 mm
Datasheets
RMCP0805FT8R06
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805FT8R06
RMCP Series, Thick Film, 8.06 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C