RMCP0805FT5R10
Mfr.Part #
RMCP0805FT5R10
Description
RES, 0805, 5.1 OHM, 1%, 0.33W
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Height :
0.5 mm
Width :
0.2 mm
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Resistance :
5.1 Ohms
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage Rating :
300 V
Length :
2 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RMCP0805FT5R10
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805FT5R10
RMCP Series, Thick Film, 5.1 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C