RMCP0805FT3R24
Mfr.Part #
RMCP0805FT3R24
Description
RES, 0805, 3.24 OHM, 1%, 0.33W
Chip Resistor - Surface Mount
Application :
High Power
Product Status :
Active
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Resistance :
3.24 Ohms
Height :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±1%
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage Rating :
300 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Width :
0.2 mm
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Automotive AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
2 mm
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Supplier Device Package :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RMCP0805FT3R24
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805FT3R24
RMCP Series, Thick Film, 3.24 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C