RMCP0805FT1R50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP0805FT1R50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.5 OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Series :
RMCP
Power Rating :
330mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
150V
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1.5Ohm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RMCP0805FT1R50
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805FT1R50
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 1.5Ohm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~155°C