RMCP0805FT1R15
Mfr.Part #
RMCP0805FT1R15
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, 0805, 1.15 OHM, 1%, 0.33W
Length :
2 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
0.5 mm
Resistance :
1.15 Ohms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Voltage Rating :
300 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Width :
0.2 mm
Datasheets
RMCP0805FT1R15
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805FT1R15
RMCP Series, Thick Film, 1.15 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C