RMCP0805FT133R
Mfr.Part #
RMCP0805FT133R
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES, 0805, 133 OHM, 1%, 0.33W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
330 mW (1/3 W)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
133 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Voltage Rating :
300 V
Width :
0.2 mm
Height :
0.5 mm
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Length :
2 mm
Datasheets
RMCP0805FT133R
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0805FT133R
RMCP Series, Thick Film, 133 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C