RMCP0603JT680K
Mfr.Part #
RMCP0603JT680K
Description
RES, 0603, 680 KOHM, 5%, 0.25W
Height :
0.45 mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Length :
1.6 mm
Width :
0.8 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Resistance :
680 kOhms
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Voltage Rating :
150 V
Datasheets
RMCP0603JT680K
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0603JT680K
RMCP Series, Thick Film, 680 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C