RMCP0603JT51R0
Mfr.Part #
RMCP0603JT51R0
Description
RES, 0603, 51 OHM, 5%, 0.25W
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Resistance :
51 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RMCP0603JT51R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0603JT51R0
RMCP Series, Thick Film, 51 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C