RMCP0603JT3R00
Mfr.Part #
RMCP0603JT3R00
Description
RES, 0603, 3 OHM, 5%, 0.25W
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Voltage Rating :
150 V
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Width :
0.8 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Resistance :
3 Ohms
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Length :
1.6 mm
Height :
0.45 mm
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Datasheets
RMCP0603JT3R00
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0603JT3R00
RMCP Series, Thick Film, 3 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C