RMCP0603JT18K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP0603JT18K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 0603, 18 KOHM, 5%, 0.25W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Series :
RMCP
Supplier Device Package :
Application :
High Power
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Width :
0.8 mm
Voltage Rating :
150 V
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thick Film
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Status :
Active
Resistance :
18 kOhms
Failure Rate :
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Features :
Automotive AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.45 mm
Number of Terminations :
2
Length :
1.6 mm
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Datasheets
RMCP0603JT18K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0603JT18K0
RMCP Series, Thick Film, 18 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C