RMCP0603JT150K
Mfr.Part #
RMCP0603JT150K
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES, 0603, 150 KOHM, 5%, 0.25W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Length :
1.6 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
150 kOhms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Height :
0.45 mm
Tolerance :
±5%
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
150 V
Datasheets
RMCP0603JT150K
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0603JT150K
RMCP Series, Thick Film, 150 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C