RMCP0603JT13K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP0603JT13K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 0603, 13 KOHM, 5%, 0.25W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±5%
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Voltage Rating :
150 V
Resistance :
13 kOhms
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Length :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Series :
RMCP
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.8 mm
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Automotive AEC-Q200
Product Status :
Active
Failure Rate :
Application :
High Power
Height :
0.45 mm
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RMCP0603JT13K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0603JT13K0
RMCP Series, Thick Film, 13 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C