RMCP0603JT10R0
Mfr.Part #
RMCP0603JT10R0
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 10 OHM 5% 1/4W 0603
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Series :
RMCP
Working Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
10Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±5%