RMCP0603FT51K1
Mfr.Part #
RMCP0603FT51K1
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES, 0603, 51.1 KOHM, 1%, 0.25W
Height :
0.45 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Resistance :
51.1 kOhms
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
150 V
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Datasheets
RMCP0603FT51K1
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0603FT51K1
RMCP Series, Thick Film, 51.1 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C