RMCP0603FT118R
Mfr.Part #
RMCP0603FT118R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES, 0603, 118 OHM, 1%, 0.25W
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Size / Dimension :
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Voltage Rating :
150 V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
0.45 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Length :
1.6 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Resistance :
118 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RMCP0603FT118R
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0603FT118R
RMCP Series, Thick Film, 118 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C