RMCP0402JT2K70
Mfr.Part #
RMCP0402JT2K70
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES, 0402, 2.7 KOHM, 5%, 0.125W
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Resistance :
2.7 kOhms
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Width :
0.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1 mm
Voltage Rating :
100 V
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Height :
0.3 mm
Datasheets
RMCP0402JT2K70
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402JT2K70
RMCP Series, Thick Film, 2.7 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C