RMCP0402JT15K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCP0402JT15K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 0402, 15 KOHM, 5%, 0.125W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
0.3 mm
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Series :
RMCP
Technology :
Thick Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
100 V
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
1 mm
Failure Rate :
Product Status :
Active
Resistance :
15 kOhms
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Package :
Digi-Reel?
Application :
High Power
Width :
0.5 mm
Features :
Automotive AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RMCP0402JT15K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402JT15K0
RMCP Series, Thick Film, 15 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C