RMCP0402JT12K0
Mfr.Part #
RMCP0402JT12K0
Description
RES, 0402, 12 KOHM, 5%, 0.125W
Resistance :
12 kOhms
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
0402 (1005 Metric)
Voltage Rating :
100 V
Application :
High Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Subcategory :
Resistors
Height :
0.3 mm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Package :
Digi-Reel?
Length :
1 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Composition :
Thick Film
Width :
0.5 mm
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Technology :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RMCP0402JT12K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402JT12K0
RMCP Series, Thick Film, 12 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C