RMCP0402FT9R10
Mfr.Part #
RMCP0402FT9R10
Description
RES, 0402, 9.1 OHM, 1%, 0.125W
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
0.3 mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
9.1 Ohms
Application :
High Power
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Automotive AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Voltage Rating :
100 V
Length :
1 mm
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
Thick Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RMCP0402FT9R10
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402FT9R10
RMCP Series, Thick Film, 9.1 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C