RMCP0402FT51R1
Mfr.Part #
RMCP0402FT51R1
Description
RES, 0402, 51.1 OHM, 1%, 0.125W
Automotive AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Length :
1 mm
Application :
High Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Height :
0.3 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Termination Style :
SMD/SMT
RMCP
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
0.5 mm
Technology :
Thick Film
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
100 V
Resistance :
51.1 Ohms
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Datasheets
RMCP0402FT51R1
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402FT51R1
RMCP Series, Thick Film, 51.1 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C