RMCP0402FT46R4
Mfr.Part #
RMCP0402FT46R4
Description
RES, 0402, 46.4 OHM, 1%, 0.125W
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Resistance :
46.4 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RMCP0402FT46R4
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402FT46R4
RMCP Series, Thick Film, 46.4 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C