RMCP0402FT3R16
Mfr.Part #
RMCP0402FT3R16
Description
RES, 0402, 3.16 OHM, 1%, 0.125W
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Voltage Rating :
100 V
Mounting Style :
PCB Mount
Height :
0.3 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Length :
1 mm
Resistance :
3.16 Ohms
Product Status :
Active
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Package :
Digi-Reel?
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Application :
High Power
Series :
RMCP
Product Type :
Thick Film Resistors
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Features :
Automotive AEC-Q200
Width :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
RMCP0402FT3R16
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402FT3R16
RMCP Series, Thick Film, 3.16 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C