RMCP0402FT11K3
Mfr.Part #
RMCP0402FT11K3
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES, 0402, 11.3 KOHM, 1%, 0.125W
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
100 V
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Technology :
Thick Film
Length :
1 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
High Power
Tolerance :
±1%
Features :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Width :
0.5 mm
Resistance :
11.3 kOhms
Height :
0.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Composition :
Thick Film
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCP0402FT11K3
Stackpole Electronics, Inc. RMCP0402FT11K3
RMCP Series, Thick Film, 11.3 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C