RM8N700LD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM8N700LD
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CHANNEL 700V 8A TO252-2
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Product Status :
Active
Vgs (Max) :
±30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
600mOhm @ 4A, 10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
590 pF @ 50 V
RoHS :
Y
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 590pF
FET Type :
N-Channel
Rectron
Series :
Supplier Device Package :
TO-252-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation (Max) :
69W (Tc)
Voltage :
Vdss - 700V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Package / Case :
Packaging :
Case - TO-252
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A (Tc)
Package :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
700 V
Datasheets
RM8N700LD
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM8N700LD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ), Mounting Type:Surface Mount, Voltage:Vdss - 700V, Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63, RM8N700LD pinout, RM8N700LD datasheet PDF, RM8N700LD amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM8N700LD ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM8N700LD
N-Channel Case - TO-252 600mOhm @ 4A, 10V ±30V 590 pF @ 50 V 700 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
RM8N700LD Overview
A device's maximum input capacitance is 590 pF @ 50 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 700 V drain to source voltage (Vdss).
RM8N700LD Features
a 700 V drain to source voltage (Vdss)