RM80N60DF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM80N60DF
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CHANNEL 60V 80A 8DFN
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4mOhm @ 40A, 10V
RoHS :
Y
Product Type :
MOSFET
Transistor Polarity :
N-Channel
Rectron
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Style :
SMD/SMT
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 4000pF
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A (Tc)
Packaging :
Case - DFN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4000 pF @ 30 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.4V @ 250μA
Voltage :
Vdss - 60V
Power Dissipation (Max) :
85W (Tc)
Subcategory :
MOSFETs
FET Feature :
Series :
Supplier Device Package :
8-DFN (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Package / Case :
8-PowerVDFN
Number of Channels :
1 Channel
Brand :
Rectron
Rise Time :
5 ns
Product Category :
MOSFET
FET Type :
N-Channel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Channel Mode :
Enhancement
Transistor Type :
1 N-Channel
Datasheets
RM80N60DF
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM80N60DF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ), Voltage:Vdss - 60V, Package / Case:8-PowerVDFN, Number of Channels:1 Channel, Mounting Type:Surface Mount, RM80N60DF pinout, RM80N60DF datasheet PDF, RM80N60DF amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM80N60DF ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM80N60DF
N-Channel Case - DFN 4mOhm @ 40A, 10V ±20V 4000 pF @ 30 V 60 V 8-PowerVDFN
RM80N60DF Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 4000 pF @ 30 V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 60 V is required between drain and source (Vdss).
RM80N60DF Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)