RM412-110-271-8200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM412-110-271-8200
Manufacturer
AirBorn
Description
.075 HIGH DENSITY RECTANGULAR CO
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
3A
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Product Type :
Contact Layout, Typical :
Contact Finish Thickness :
Package :
Bag
Voltage Rating :
RoHS :
Details
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Miscellaneous
Number of Columns :
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
4
Product Status :
Active
Pitch :
0.075 (1.91mm)
Number of Positions :
110
Connector Usage :
Features :
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Color :
Connector Style :
Series :
RM
Brand :
Number of Positions Loaded :
All
Tradename :
R Series
Material Flammability Rating :
RM Series Plug, Male Pins Crimp Gold - - 110 Positions Pitch: 0.075 (1.91mm) -65°C ~ 125°C Free Hanging (In-Line)