RM332-080-111-5900
Mfr.Part #
RM332-080-111-5900
Manufacturer
AirBorn
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RECTANGULAR PCB CONNECTORS (0.07
Stock
7
In Stock :
7
Number of Columns :
Thickness (Max) :
0.051 (1.30mm)
Tradename :
R Series
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Tolerance :
±10%
Failure Rate :
P (0.1%)
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Plug, Male Pins
Contact Material :
Copper
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage Rating :
83 V
Temperature Coefficient :
BX
Contact Finish :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
3A
Lead Spacing :
Product :
Connectors
Contact Layout, Typical :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Color :
Termination Style :
Solder Cup
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
80 Position
Height - Seated (Max) :
Number of Rows :
3 Row
Termination :
Solder Cup
Capacitance :
6800 pF
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
All
Mounting Angle :
Straight
Brand :
Material Flammability Rating :
Contact Gender :
Pin (Male)
Base Product Number :
CDR31
Applications :
High Reliability
Series :
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Lead Style :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Features :
Pitch :
1.9 mm
Product Category :
Current Rating :
3 A
Ratings :
Voltage - Rated :
50V
Insulation Resistance :
5 GOhms
Datasheets
RM332-080-111-5900
Military, MIL-PRF-55681, CDR31 Series Plug, Male Pins Solder Cup Gold - - 80 Position Positions Pitch: 1.9 mm -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC