RM332-071-122-5900
Mfr.Part #
RM332-071-122-5900
Description
.075 HIGH DENSITY RECTANGULAR CO
Stock
25
In Stock :
25
Features :
Mating Guide
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Contact Finish :
Tin
REACH SVHC :
Unknown
Lead Length :
3 m
Termination :
Solder
Contact Material :
Silver
Mount :
CABLE
Connector Type B :
Socket
Number of Poles :
3
Connector Type A :
PLUG
Number of Rows :
3
Number of Columns :
Number of Positions :
71
Color :
Black
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
RoHS :
Compliant
Pitch :
0.075 (1.91mm)
Contact Finish Thickness :
Series :
RM
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Through Hole
Product Type :
Cable Length :
2.98704 m
Voltage Rating (DC) :
250 V
Body Plating :
Nickel
RM Series Plug, Male Pins Solder Tin Black - 71 Positions Pitch: 0.075 (1.91mm) -65°C ~ 125°C Through Hole