RM24N200TI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM24N200TI
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CHANNEL 220V 24A TO220F
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A (Ta)
Power Dissipation (Max) :
45W (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
80mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Vgs (Max) :
±20V
Rectron
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4200 pF @ 25 V
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 4200pF
Voltage :
Vdss - 200V
FET Feature :
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Product Status :
Active
Drain to Source Voltage (Vdss) :
220 V
Series :
Packaging :
Case - TO-220F
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Y
Datasheets
RM24N200TI
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM24N200TI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ), Voltage:Vdss - 200V, Package / Case:TO-220-3 Full Pack, Mounting Type:Through Hole, RM24N200TI pinout, RM24N200TI datasheet PDF, RM24N200TI amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM24N200TI ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM24N200TI
N-Channel Case - TO-220F 80mOhm @ 15A, 10V ±20V 4200 pF @ 25 V 220 V TO-220-3 Full Pack
RM24N200TI Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 4200 pF @ 25 V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 220 V drain to source voltage (Vdss).
RM24N200TI Features
a 220 V drain to source voltage (Vdss)