RM222-010-241-2900
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM222-010-241-2900
Manufacturer
AirBorn
Description
.075 HIGH DENSITY RECTANGULAR CO
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Language :
English
Brady
Tradename :
R Series
Brand :
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Number of Columns :
5
Contact Layout, Typical :
Product Type :
Termination :
Solder Cup
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
Pitch :
0.075 (1.91mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness :
Product Status :
Active
Package :
Bag
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Legend :
Clean Up After Your Dog Dog Waste Transmits Disease
Connector Style :
Background Color :
White
Color :
Type :
Office/Facility Signs
Material :
Aluminum
Series :
RM
Connector Usage :
RM Series Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold - - 10 Positions Pitch: 0.075 (1.91mm) -65°C ~ 125°C Panel Mount