RLR32C6040FMR64
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR32C6040FMR64
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 604 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
604Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
4.83mm
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Length :
14.2748mm
Failure Rate :
M (1%)
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
4.83mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR32C6040FMR64
Vishay / Dale RLR32C6040FMR64
Through Hole 604Ohms, 1W, Metal Film,