RLR32C5603GRRE8
Mfr.Part #
RLR32C5603GRRE8
Description
RES 560K OHM 2% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Diameter :
4.83mm
Power Rating :
1W
Resistance :
560kOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
15.87mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Tolerance :
±2%
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR32C5603GRRE8
Vishay / Dale RLR32C5603GRRE8
Through Hole 560kOhms, 1W, Metal Film,