RLR32C5601GRRE8
Mfr.Part #
RLR32C5601GRRE8
Description
RES 5.6K OHM 2% 1W AXIAL
Length :
15.87mm
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
5.6kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
4.83mm
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR32C5601GRRE8
Vishay / Dale RLR32C5601GRRE8
Through Hole 5.6kOhms, 1W, Metal Film,