RLR32C51R1FMB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR32C51R1FMB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 51.1 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
14.2748mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Metal Film
Width :
4.83mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Failure Rate :
M (1%)
Resistance :
51.1Ohms
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1W
Diameter :
4.83mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR32C51R1FMB14
Vishay / Dale RLR32C51R1FMB14
Through Hole 51.1Ohms, 1W, Metal Film,