RLR32C3602GPRE6
Mfr.Part #
RLR32C3602GPRE6
Description
RES 36K OHM 2% 1W AXIAL
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Diameter :
4.83mm
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
14.2748mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
36kOhms
Max Power Dissipation :
1W
Width :
4.83mm
Power (Watts) :
1W
Published :
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
P (0.1%)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR32C3602GPRE6
Vishay / Dale RLR32C3602GPRE6
Through Hole 36kOhms, 1W, Metal Film,