RLR32C2611FRRE6
Mfr.Part #
RLR32C2611FRRE6
Description
RES 2.61K OHM 1% 1W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Through Hole
Width :
4.83mm
Diameter :
4.83mm
Length :
14.2748mm
Resistance :
2.61kOhms
Package / Case :
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR32C2611FRRE6
Vishay / Dale RLR32C2611FRRE6
Through Hole 2.61kOhms, 1W, Metal Film,