RLR32C2491FRRE8
Mfr.Part #
RLR32C2491FRRE8
Description
RES 2.49K OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Resistance :
2.49kOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±1%
Diameter :
4.83mm
Published :
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
15.87mm
Datasheets
RLR32C2491FRRE8
Vishay / Dale RLR32C2491FRRE8
Through Hole 2.49kOhms, 1W, Metal Film,