RLR32C18R2FMRE7
Mfr.Part #
RLR32C18R2FMRE7
Description
RES 18.2 OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.83mm
Resistance :
18.2Ohms
Failure Rate :
M (1%)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1W
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
15.87mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power Rating :
1W
Datasheets
RLR32C18R2FMRE7
Vishay / Dale RLR32C18R2FMRE7
Through Hole 18.2Ohms, 1W, Metal Film,