RLR20C9530FRB14
Mfr.Part #
RLR20C9530FRB14
Description
RES 953 OHM 1% 1/2W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Diameter :
3.51mm
Length :
9.525mm
Resistance :
953Ohms
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR20C9530FRB14
Vishay / Dale RLR20C9530FRB14
Through Hole 953Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,