RLR20C8871FRB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C8871FRB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 8.87K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
8.87kOhms
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Package / Case :
Axial
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
391μm
Datasheets
RLR20C8871FRB14
Vishay / Dale RLR20C8871FRB14
8.87kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,