RLR20C82R0GMRE7
Mfr.Part #
RLR20C82R0GMRE7
Description
RES 82 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
M (1%)
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Mount :
Through Hole
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
82Ohms
Number of Terminations :
2
Diameter :
3.51mm
Length :
11.43mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Datasheets
RLR20C82R0GMRE7
Vishay / Dale RLR20C82R0GMRE7
Through Hole 82Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,